Blog

سنگ مصنوعی چیه و مواد اولیه و ترکیبات آن را باهم بشناسیم؟

احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده است که سنگ مصنوعی چیست و تفاوت آن با سنگ های طبیعی یا سایر متریال ساختمانی چیست. درادامه می خواهیم به این سوال ها پاسخ دهیم. سنگ مصنوعی که در زبان انگلیسی با نام Artificial  شناخته می ‌شود از ترکیب سنگ ‌های طبیعی با یکسری افزودنی‌ های دیگر مانند سیمان، مواد پلیمری، سنگ‌ریزه و … ساخته می ‌شود. این عصاره  باعث کم شدن وزن سنگ مصنوعی نسبت به سنگ ‌های طبیعی می ‌شود که همین امر در آخر منجر به حمل و نقل آسان‌تر،راه اندازی سریع‌تر، کاهش وزن سازه ومقاومت بیشتر می ‌شوند.

اولین بار ایده ساخت این نوع سنگ به جهت داشتن زیبایی بیشتر و سفارشی کردن طرح و رنگ به وجود آمد، زیرا سنگ‌ های مصنوعی به دلیل نوع فرآیند ساختشان و موادی که به آن‌ها افزوده می ‌شود، این امکان را فراهم می ‌سازند که بنا به سلیقه‌ی خریدار یا سازنده، در طرح و رنگ‌ های متنوع تولید شوند. با این وجود می‌ توان از این سنگ‌ ها در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ ها مانند نمای رومی، سنگ فرش و کف پوش، درست کردن تزئینات و اکسسوری سنگی مانند نیمکت و آب نما، محوطه سازی و … استفاده نمود.

 

 

•فاکتور های فیزیکی و مکانیکی مورد نیاز

 

یکی از ویژگی ‌های خوب و مثبت این مودل سنگ، امکان طراحی در فاکتور های فیزیکی و مکانیکی مورد نیاز استفاده یا نوع ساختمان است که این امر یک مورد مهم برای طراحان ساختمانی، معماران و سازندگان، محاسبه می ‌گردد.

 

•وزن کم

از آن جایی که وسایل به کار رفته در ساخت این نوع سنگ در مقایسه با انواع طبیعی، کاهش وزن کمتری دارد، به منظور دلیل وزن آن هم تقریبا کمتر می باشد . این مورد به راحت شدن مراحل حمل و جا به جایی سنگ منجر می ‌شود، همچنین نصب آن آسان‌تر می‌ گردد و اگر آن را در موقعیت‌ هایی مانند نمای ساختمان به کار ببرند باعث کم شدن وزن سازه ونشکن بیشتر آن می ‌گردد.

 

•مقاومت و شکست کمتر

 

سنگ‌ های مصنوعی در مقایسه با نمونه‌ های طبیعی از مقاومت و موجب شکستگی کمتری برخوردارند زیرا درزمان آماده سازی ساخت منافذ آن‌ ها با عنصر های دیگرترمیم می گردد

 

•ضخامت کمتر و مقاومت ساختاری زیاد

 

به دلیل مقاومت و منافذ کمتر سنگ مصنوعی، می‌ توان آن ‌ها را حتی در اندازه ای  کم و نازک هم برش داد بدون این که نگران شکستن آن‌ ها بود. زیرا با افزودن مواد ثانویه و در نتیجه بالا بردن مقاومت ساختاری آن ‌ها، امکان استفاده در فونداسیون‌ های خاص نیز وجود دارد.

 

•قیمت پایین

 

مهم‌ترین فایده استفاده از سنگ مصنوعی، قیمت بسیار کم ترنسبت به سنگ طبیعی است. اینا یکون باعث شده است که خریداران و سازندگان مصنوعات سنگی به استفاده به آن روی بیاورند.

 

•مراحل ساخت و فرآوری آسان

 

همانطور که می‌ دانید مراحل استخراج، حمل و فرآوری سنگ‌های طبیعی بسیار زمان‌بر است و هزینه زیادی دارد. اما نمونه‌ های مصنوعی دیگر به این پوروسه های سخت نیازی ندارند و می ‌توان با امکانات کم و در یک محیط اندک کوچک نیز آن‌ ها را ساخت.

•طرح و رنگ متنوع

 

 

سنگ مصنوعی

 

به سادگی با افزودن رنگ و مواد افزودنی دیگر، می‌توان سنگ‌ های مصنوعی را در طرح و رنگ مختلف و متناسب با سلیقه طیف وسیعی از افراد تهیه کرد. اشکال و ﻃﺮح ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ هنگام تولید ﺳﻨﮓ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار می‌ ﮔﯿﺮﻧﺪ ﺑﺴﯿﺎرانبوه و جذاب می باسد. برای نمونه ﺑﻪ کار بردن عناصر خاص و داﻧﻪ ﻫﺎی ﻏﯿﺮ ﻣﻌﻤﻮل ﻣﺎﻧﻨﺪ قطعات ﻓﺴﯿﻠﯽ و ﻓﻠﺰی و ﻫﺮ نوع وسیله ای  دیگر ﮐﻪ ﺑﺘﻮاﻧﺪ در ﺗﺮﮐﯿﺐ مواد سازنده ﺳﻨﮓ ﻫﺎی ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻗﺮار ﮔﯿﺮد، ﺟﺰء فواید این سنگ اﺳﺖ ﮐﻪ زﯾﺒﺎﯾﯽ ﻣﻨﺤﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮدی ﺑﻪ ﺳﻨﮓ ﻫﺎی ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻣﯽ‌دهد.

به سادگی با افزودن رنگ و مواد افزودنی دیگر، می‌توان سنگ‌ های مصنوعی را در طرح و رنگ مختلف و متناسب با سلیقه طیف وسیعی از افراد تهیه کرد. اشکال و ﻃﺮح ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ زمان درست شدن ﺳﻨﮓ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار می‌ ﮔﯿﺮﻧﺪ ﺑﺴﯿﺎرمختلف و زﯾﺒﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ. برای نمونه ﺑﻪ کار بردن عناصر خاص و داﻧﻪ ﻫﺎی ﻏﯿﺮ ﻣﻌﻤﻮل ﻣﺎﻧﻨﺪ تیکه های ﻓﺴﯿﻠﯽ و ﻓﻠﺰی و ﻫﺮ نوع اجزای دیگر ﮐﻪ ﺑﺘﻮاﻧﺪ در ﺗﺮﮐﯿﺐ مواد سازنده ﺳﻨﮓ ﻫﺎی ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻗﺮار ﮔﯿﺮد، ﺟﺰء ﻣﺰاﯾای این سنگ اﺳﺖ ﮐﻪ زﯾﺒﺎﯾﯽ ﻣﻨﺤﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮدی ﺑﻪ ﺳﻨﮓ ﻫﺎی ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻣﯽ‌دهد.

 

•قابلیت تحمل گرمای بالا

 

قابلیت تحمل گرمایی این سنگ ‌ها بالاست به همین دلیل در دکوراسیون داخلی مانند ساخت شومینه و یا در نمای بیرونی ساختمان‌ هایی که در مناطق گرم هستند، کارایی بالایی را از خود نشان می ‌دهند.

 

•عمر بال

 

یکی از موادی که منجر به طول عمر بالای یک سنگ می‌ شود، سیمان است و همانطور که می‌ دانید در ساخت سنگ مصنوعی از سیمان زیادی استفاده می ‌شود. بنابراین طول عمر بالا و استحکام زیاد، از دیگر ویژگی سنگ مصنوعی است.

تکنولوژی تولید این محصولات با ترکیب کردن سیمان، عمر مفید سنگ مصنوعی را تا بیش از ۳۰ سال بالا می ‌برد.

 

•مقاومت بالا

 

بر اساس تجروبیات های صورت گرفته، سنگ مصنوعی در ﺑﺮاﺑﺮ ﻓﺸﺎر و استقامت، اﻧﻌﻄﺎف‌ﭘﺬﻳﺮی، یخ زدن، خراش و … ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ سنگ ‌های از جنس طبیعی از وﺿﻌﻴﺖ ﺑﻬﺘﺮی ﺑﺮﺧﻮدار هستند.

 

سنگ مصنوعی هدیه ای ماسب

تاریخچه سنگ مصنوعی

مصالح ساختمانی سنگی از دیرباز یکی از پرکاربردترین و البته پرطرفدارترین مصالح ساختمانی در بین مردم بوده است. دلیل این موضوع نیز ویژگی‌ های خاص این نوع سنگ دست ساز مانند مقاومت بالا, زیبایی بیشتر و … است. در واقع در طی تمدن انسانیت، سنگ همیشه یکی از مصالح پرکاربرد انسان‌ ها محاسبه می ‌شده است با اینکه در برهه‌ هایی از تاریخ، این ویژگی کمتر شده است.

 

سیرسعودی استفاده از سنگ در طول زمان با توجه به نیاز بشریت متغییر کرده است اما فناوری تولید سنگ مصنوعی به صورت امروزی، برای اولین بار در سال 1960 و در کشور ایتالیا به وجود آمد. از آن زمان به بعد کارخانه‌ های تولید سنگ مصنوعی با سرعت در این کشور، راه اندازی و شروع به فعالیت نمودند و این صنعت را به سایر نقاط جهان گسترش دادند.

 

امروزه تولید و استفاده از سنگ مصنوعی آنقدر بزرگ وگسترش یافته است که حتی از آن در فعالیت ‌های مهم عمرانی نیز استفاده می ‌شود. همانطور که می ‌دانید درصنایع دستی این روزهای جهان استفاده از سنگ، بسیار با تشویق مواجه شده و یکی از با ارزش ترین مصالح ساختمانی محسوب می ‌شود. به همین دلیل صنعت تولید صنایع دستی به یکی از مشاغل پر درآمد تبدیل شده است

 

ویژگی‌های مهم سنگ مصنوعی

 

• وزن سبک

 

• طرح‌ بندی جذاب و متنوع

 

• رنگ ‌بندی متنوع

 

• ثبات رنگ بالا

 

• ضخامت کم

 

• مقاومت ساختاری بالا

 

• مقاوم در برابر گرما و سرما

 

• مقاومت در برابر آب باران و املاح

 

• طول عمر بالا

 

• استحکام زیاد

 

• مقاوم در برابر خط و خش

 

• مقاوم در برابرمقاومت و ترک برداشتن

 

• عمر زیاد

 

• امکان آماده سازی در طرح و رنگ مد

 

کاربرد سنگ مصنوعی

 

ایده اولیه ساخت و استفاده از سنگ مصنوعی برای اولین بار زمانی شکل گرفت که معماران و طراحان ساختمانی به دنبال پیدا کردن راهی برای زیباتر کردن نمای داخلی و خارجی و محوطه سازی‌ های ساختمانی بودند. برای مثال آن‌ ها نیاز به کف پوش ‌ها و دیوارپوش ‌هایی متناسب با فاکتورها و سلایق خود بودند، بنابراین تصمیم گرفتند به تولید سنگ‌ های مصنوعی با این ویژگی‌ ها بپردازند

 

 

 

 

 

 

 

پست های اخیر

0 نظر

  • تاکنون سوالی روی این محصول پرسیده نشده است

نظر خود را ارسال کنید


ورود به حساب