Blog

تعریف شیشه گری

به هنر فرم و شکل دهی به شیشه توسط دست یا دستگاه برای ساخت وسایل تزئینی و یا ظروف کاربردی شیشه گری گویند.

ابتدا ماده شیشه را با حرارت مستقیم نرم و آماده شکل دهی می کنند تا به صورت خمیری و نرم درآید پس از آن با استفاده از ابزارهای مخصوص و یا دمیدن هوا درون شیشه توسط استاد کار به شیشه شکل می دهند.

 

شیشه :

شیشه جامدی است که هیچ گونه ساختار بلوری شکلی ندارد و از آلیاژهای گوناگونی مثل فلزها، گدازه های یونی، محلول آبی، مایع های مولکولی تشکیل شده است.

ماده شیشه یک جامد آریخت غیر بلوری یا آمورف است، که در طیف وسیعی از صنعت تا مصارف خانگی و تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه رفتاری انتقالی دارد به این معنا که از یک جامد سخت و شکننده به یک ماده مذاب خمیری شکل و قابل انعطاف تبدیل شود.

این رفتار در محدوده مواد اریخت نیمه بلوری مشاهده می شود.

این ویژگی باعث شده تا شیشه ها معمولا به صورت شکننده و توان عبور نور از خود را داشته باشند.

قدمت

احتمال می رود که اولین ظروف شیشه در سواحل رودان یا مصر باستان (سوریه امروزی) ساخته شده است. که قدمت آن به 3600 سال قبل از میلاد باز می گردد.

به علت وجود ناخالصی بالایی که در شیشه های اولیه وجود داشته، امکان عبور نور از آنها نبوده و شفافیت امروزی خود را نداشته است.

قدیمی ترین شیشه ای که تاکنون کشف شده، خرمهره ای است که مربوط به هزاره سوم باز می گردد..

معروف ترین  و قدیمی ترین و پرکاربردترین نوع شیشه شناخته شده، "شیشه سلیکاتی" است که از سیلیکا که از ماده پایه ماسه تشکیل شده است.

 

شیشه آهک سود دار یکی از عنوان شیشه هاست که حدود 70% سیلیس دارد، این ماده بیش از 90% شیشه تولید شده در جهان است و بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که در تکنولوژی بیشتر از شیشه های غیر سیلیسی استفاده می شود.

خاصیت انعکاسی – انکساری و انتقالی این ماده برای تولید عدسی های نوری،     مواد الکترونیک نوری  و منشورها مناسب است.

کاربرد صنعتی

برای نمونه میتوان به کاربردهای برای ساخت فیبرنوری در کابل ها برای برقراری ارتباط، عایق های حرارتی برای گیر انداختن هوا با ساخت پشم شیشه و یا پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه (فایبرگلاس) و یا تولید عدسی های نوری اشاره کرد.

 

از سده دهم به بعد بود که شیشه به صورت گسترده تری در معماری اسلامی جایگاه ویژه ای یافت و سپس در کلیسا به صورت امروزی برای تزئین رواج پیدا کرد.

در سده 20 میلادی انواع تازه ای از شیشه از نوع لایه ای (مسلح) با استحکام بالاتری ساخته شدند که کاربرد آنها را برای استفاده در نمای ساختمان ها مرتفع و یا ساخت شیشه های نشکن ممکن کردند.

 

ساخت شیشه

رایج ترین راه ساخت شیشه استفاده از کوره های ذوب است، که از کوره های به سبک تانکی استفاده می شود.

ابعاد این کوره بسته به میزان نیاز و تولید شیشه متفاوت است. اما به دلیل پیوسته بودن کار کوره ها از ابعاد بزرگتری برخوردار هستند.

گرمای این کوره ها تا 1400 درجه سانتی گراد می رسند تا ماده اولیه شیشه به خوبی ذوب روان شوند و ناخالصی ها از آن جدا شوند.

معمولا برای ساخت شیشه های تخت و صاف مثل پنجره و آئینه از روش ساخت "شیشه شناور" استفاده می شود. این روش در سال های 1953 تا 1957 از طرف شخصی به نام آلستر پیلکینگلن و کنث بیکرستف ارائه شد.

در حالیکه بطری ها و ظروف شیشه ای به صورت معمول از راه دمیدن و فشار هوا در شیشه شکل می گیرند.

برای اینکه شیشه ها بدون لک و یا ناخالصی باشند در ساخت و خنک کردن آنها از آب مقطر استفاده می شود.

در شیشه گری به سیک دست ساز و کارگاهی با استفاده از ابزار هایی مثل قیچی، نوک، تیغ و ... شکل می دهند.

برای ایجاد استحکام نهایی پس از ایجاد شکل و فرم دلخواه شیشه را به آرامی سرد می کنند.

 

انواع تکنیک شیشه گری:

بلواک :

 در این روش با افزودن اکسید فلزاتی مثل منگنز، سلنیوم به شیشه باعث ایجاد تغییر رنگ در آن می شدند، امروزه کمتر از این روش استفاده می شود زیرا امکان جداسازی ناخالصی از شیشه به صورت کامل وجود دارد.

سائیدگی :

در این روش پس از گرم شدن شیشه، شیار و سائیدگی هایی برای زیبایی بیشتر بر روی شیشه ایجاد می کنند.

آتش کاری :

روش مناسب زمانی است که می خواهیم در سطح شیشه طرحی را بازیابی کنیم. ابتدا طرحی بر روی شیشه کشیده می شود و بعد آن را در دمای بالا قرار می دهند تا روی شیشه ثابت شود.

نورگیری :

این برای زمانی است که میخواهیم شیشه به خوبی نور را از خود عبور دهد، برای این کار از ابزار و روش مخصوص به خود استفاده می شود.

 

 

انواع شیشه :

  1. شیشه سلیکاتی (ماده خام)
  2. شیشه آهک سوددار
  3. شیشه سدیم یوروسیلیکات (پیرکس)
  4. شیشه سربی – کریستال
  5. شیشه آلومینو سیلیکات
  6. شیشه سرامیکی
  7. فایبرگلاس
  8. شیشه های کالوژنی (مثل CD های قابل رایت مجدد)
  9. فلز شیشه ای

 

امروزه به دلیل محبوبیت بالای این ماده در میان مردم، هنرمندان و صنعتگران فراوانی این ماده را ازطریق ابزار و هنر دست خود در کارگاه های کوچک و بزرگ تولید و به محصولات هنری چشم نواز تبدیل می کنند.

که میتوان به لیوان – بطری – درب سکوریت – پنجره – عینک – شیشه و انواع عدسی های محدب و مقعر برای ذره بین و تلسکوپ – شیشه های نشکن ضد گلوله – لوستر – جام های تزئینی – گلدان و اشیا تزئینی و زینتی کوچک و بزرگی به اشکال مختلف مثل حیوانات و ... اشاره کرد.

در حال حاضر در بیشتر نقاط ایران کارگاه های تولید شیشه و ظروف تزئینی (کریستال و پیرکس و مجسمه های شیشه ای) رواج فراوانی یافته است.

که میتوان شهرهایی مثل تهران – اصفهان – میمند فارس – کاشان و ... در حال فعالیت اند، که معمولا بیشتر از سبک شیشه فوتی برای ساخت استفاده می کنند.

------------------------------------

پست های اخیر

0 نظر

  • تاکنون سوالی روی این محصول پرسیده نشده است

نظر خود را ارسال کنید


ورود به حساب